Erdoğan; Kılıçdaroğlu'nun 18 maddeden haberi yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Canlı yayında soruları cevapladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasa konusundaki OHAL eleştirilerine cevap verdi. Cumhurbaşkanının OHAL kararının mutlaka Meclis tarafından da onaylanması gerektiğini belirten Erdoğan, sınırsız başkan yardımcısı atayabilir eleştirilerine de AK Parti iktidarındaki bakan sayılarından örnekler verdi.
Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk'te Veyis Ateş'in sorularını cevapladı. Ateş'in 27 Mart 1994'te İstanbul'da büyükşehir belediye başkanlığı görevine gelmiştiniz hatırlatması üzerine, göreve geldiği ilk günlerde yaşadıklarını anlatan Erdoğan, belediyeyi devraldıklarında 2,5 milyon dolarlık bir borçla karşılaştıklarını söyledi.

YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI
Erdoğan, yeni anayasayla ilgili konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu yalan söylemekle suçladı. Kılıçdaroğlu'nun 18 maddeden haberi olmadığını söyleyen Erdoğan, cumhurbaşkanının Meclis'i fesih yetkisinin olduğu yönündeki iddialara ise sert çıktı. Erdoğan, CHP'nin iddialarıyla ilgili şunları söyledi:
"Sayın Kılıçdaroğlu'nun 18 maddeden haberi yok. Cumhurbaşkanı 5 artı 5 iki dönem seçilir. İkinci dönemde cumhurbaşkanı Meclis'i fesih eder dedi. Cumhurbaşkanının böyle bir yetkisi yok. Dürüst ol, yalan söyleme. Dinleyenler de zannediyor ki cumhurbaşkanın fesih yetkisi var. Fesih edecek sonra da Meclis, üçüncü defa seçim kararı alacak ve kendisi için yeniden böyle bir şeyin yolunu açacak. Bir kere cumhurbaşkanının Meclis'i fesih yetkisi yoktur. Meclis'in erken seçim alma yetkisi var mı evet var. Ancak bunu Meclis alır. Bunu alması için de oranlar var. Meclis o oranı yakalayamadığı takdirde böyle bir yetkisi yok.


"HAYIR DEMENİN GEREKÇESİ YOK"
Ellerinde buna yönelik bir veri yok. Yani şunun için mi 'hayır' diyecekler? Kandil'deki teröristler 'hayır' çağrısında bulunuyor diye mi 'hayır' diyecekler veya İmralı'daki teröristbaşı 'hayır' diyor diye mi 'hayır' diyecekler veya Pensilvanya'daki FETÖ'nün başı 'hayır deyin' diye çağrıda bulunuyor diye mi 'hayır' diyecekler? Niye 'hayır' diyecekler? Bu önemli. 'Evet' demenin gerekçeleri var ama 'hayır' demenin gerekçesi yok. Ülkemizi bölmeye, milletimizi parçalamaya çalışan, 15 Temmuz'un faillerinin içinde olduğu bütün bu 'hayır' diyenlerle beraber hareket etmek, herhalde bu noktada 'hayır' ifadesini kavrama anlamına gelmez.


YENİ ANAYASA'DA OHAL YETKİSİ
OHAL'e gelirse, cumhurbaşkanı böyle bir kararı alabilir. Meclis'in bunu onaylaması gerekiyor. Onaması halinde OHAL devreye girer. Bunu onaylamazsa OHAL devreye girmez.


ALMANYA'DAN GELEN 15 TEMMUZ YORUMU
Almanların yaklaşım tarzları, bakın binlerce teröristi kendi ülkesinde barındırıyor, bunlara mali kaynaklar da temin ediyorlar ve her türlü gösteri yapılıyor, daha ileri gidiyorum, polis araçlarının içinde terör örgütünün mensupları oturuyor ve terör örgütünün mensupları oradan teröristbaşının posterlerini sallıyorlar. Araç polis aracı... Elimizde belgeleri var. Kalkıp da BND'nin 'Biz onun arkasında onu görmüyoruz.' demesi, onu haklı çıkarmaz. Bunların belgeleri bizde var. Artık 15 Temmuz darbesini sağlıklı bir şekilde görmeyenin, biz sağlığından önce şüphe ederiz.


"İTHAL DEĞİL MİLLİ"
Daha büyük reformların yapılabilmesi, önümüzün tıkanmaması, çok daha rahat adımlar atılabilmesi için 16 Nisan, Türkiye'nin bana göre en büyük yerli ve milli reformu olacaktır. ithal değil. Onun için ben hep 'Türk tipi başkanlık' ifadesini kullandım ve bu yerli ve milli olacaktır. Bunu kanunlarla da besleyeceğiz, güçlendireceğiz."

 

Pelin Batu Datça'ya yerleşiyor
Kardashian avukat olacak
Acun'un yeni sevgilisinin adı açıklad
Buket Aydın CHP'lilerin gündeminde
Çukur'a transfer iddiası
Yeşim Salkım'ın büyük pişmanlığı
Saf Kil Maskesi

En Çok Okunanalar

Gündem

Belediye Meclisinin ilk toplantısında kavga!

Gündem

Terör Örgütü Fetö'nün, Fatih imamı yakalandı

Gündem

Ülkücülerden Çevrecilik Milliyetçiliktir hamlesi

Gündem

Seyhan Belediyesi Çalışanından Terör Propagandası

Gündem

Selimhan Yeniacun'dan Arap İsrail savaşları kitapları

Gündem

Nisan Yağmurları başladı

Gündem

Ekrem İmamoğlu FETÖ kanallarının müdavimi çıktı

Gündem

Uber'den kritik Türkiye kararı

Gündem

Polis Haftası kutlanıyor

Gündem

Dilipak'tan Akparti'de Fetö yazısı

Gündem

Pamukkale Turizm'e son mahkeme kararı

Gündem

Pet şişlere artık paralı olacak

Gündem


İmamoğlu, Belediye verilerini ne için kopyalatıyor?

Gündem

AK Parti İstanbul Milletvekili Av. Abdullah Güler Ekrem İmamoğlu'nun skandal hamlesini A Haber Canlı yayınında anlattı.

Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı

Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı. İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan Adliyesi'nden, Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasına geldi.

İstanbul Seçimi İptal mi ediliyor?

Gündem

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un, İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verdiği olağanüstü itiraz dilekçesinin detayları ortaya çıktı.

İstanbul'da Büyük Buluşma İpekyolu Altın Adamlar Ödül Töreni

Gündem

Uluslararası 15. İpekyolu Yılın Altın Adamları Ödülleri sahiplerini buldu. Törene Almanya, Hollanda, İspanya, Romanya, Moldova, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, İran ve Güney Kore'den seçkin isimler katıldı. 

Devlet Bahçeli, MHP'nin oyunu açıkladı

Gündem

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti.

Temel, Çamlıca Camii'ni gereksiz buldu

Gündem

31 Mart yerel seçimlerini kısa bir süreliğine gündeminden çıkaran Saadet Partisi, yapımına 2013 yılında başlanan ve yakın zamanda ibadete açılan Çamlıca Camii'ni eleştirdi.

Büyükçekmece'de seçmen operasyonu

Gündem

Büyükçekmece'ye seçim öncesi 11 bin 186 kişinin ikamet kaydının taşındığı iddiaları üzerine polis bu sabah operasyon başlattı.

Yeni havalimanını İngilizler kıskandı

Gündem

İstanbul Havalimanı, havacılık tarihinin en büyük lojistik operasyonu olan ve “Büyük Göç” adı verilen taşınma sürecinin ardından Atatürk Havalimanı'nın görevini üstlenerek faaliyete başladı.

Sigaraya Zam

Gündem

Sağlığa zararlı olan ve Diyanet İşleri'nin "haram" açıklaması yaptığı sigaraya zam geldi.

Başbuğ Türkeş'in vefatının 22. yılı

Gündem

Türk dünyasının bilge lider Başbuğ Alparslan Türkeş'in hayatı


Foto Galeri

İsviçre'nin Kedi merdivenli evleri

Minyatür oyuncaklarla fotolar

Kırgızsitan'ın harika dağları

Başbuğ Alparslan Türkeş

Mobilyalara Karşı Muharebeyi Kaybedenler

Lodosun, Rüzgar Gibi Çıkarttığı Fotoğraf Albümü


Video Galeri

Doğrama makinası kasaplar

Çok hızlı çalışan insanlar

Herkesin hayali olan karavan

Şaşırtan trafik kazaları

Uçuyorlar, Çıldırmış bunlar

Çakma Iphone incelemesi