Atatürkçülükten uzak Dedi Oy Oranı'nı Hesapladı..

CHP'nin "Atatürkçülükten uzak" olduğunu savunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bugün seçim olsa CHP'nin alacağı oy oranını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yeni ittifak söylentileri, 50+1 tartışmaları, erken seçim iddiaları, Diyarbakır annelerinin nöbeti ve Meclis’te görüşmeleri başlayan yargı paketlerini değerlendirdi. Turan, Cumhurbaşkanlığı sisteminin ittifakları zorladığını savunarak, "Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde ifade ettiğimiz, aslında temel olarak başkanlık sistemi ruhunu yansıtan sistem hayata geçti. Bu sistemin esasında ve temelinde milletin güçlü olmasını sağlayan, vesayetçi, devletçi tüm yapılarla kavga etmeyi hedefleyen, milletin iktidarını hakim kılmaya çalışan bir anlamı var bu yeni sistemin. Bu da dolayısıyla '50+1' mantığıyla, yani toplumun büyük çoğunluğunun olurunu alması mantığıyla, ittifakları zorunlu kılan, besleyen, tavsiye eden bir sistem aslında" dedi.

50+1 açıklaması
Turan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde '50+1' oy oranının değişmesi tartışmalarıyla ilgili, "4 yıl önümüzde seçimsiz bir dönem var. Bu dönem içerisinde, gündemin hangi konularda tartışması ve aynı zamanda hizmete bağlı bir süreci öngörecek. Gereksiz gündemlerle toplumu yormanın hiç kimseye faydası olmayacağı kanaatindeyim. 50+1, bu Cumhurbaşkanlığı sisteminin temel esası aslında. Biz hep 'milletin dediği olsun' dedik. 50+1, bu sistemde milletin tartışmasız iktidarının bir göstergesi. Bunun için formüllerin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Bunu şahsi görüşü olarak söyleyen insanlar tabii ki bunu tartışsınlar, akademik olarak, siyasi olarak baksınlar. Ama biz 50+1 öngören metodumuzu zaten yasa faaliyeti olarak Meclis’e getirmişiz. Ardından referandumda halkımıza onaylatmışız. Bizim gündemimizde 50+1 yok" dedi.

CHP’nin oy oranı
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP'nin 'erken seçim' iddialarını samimi bulmadıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"2002 yılından beri tüm seçimlere baktığımızda ortalama olarak; CHP’nin aldığı oy yüzde 20-24 oy arası, yüzde 25 değil. CHP'nin alacağı oy budur. CHP, bu anlayış ile bu vizyonla ne artı bir, ne eksi bir olur. Dükkanı kapatın, genel başkanı dışarıda bırakın tekrar CHP seçime girsin, alacağı oy yine yüzde 25'tir. Çünkü CHP’nin öyle ebedi bir hatırası var, öyle bir hatırası var ki, siyasal bir geçmişi var, köklü bir parti. Onun adı ve hatırasından kaynaklı oy imkanı var. Ama şu anki yönetimin Atatürkçülükten çok uzak, milliyetçilikten, ulusalcılıktan uzak olan ve şu an sadece HDP’nin kötü bir taklidi gibi davranan CHP’nin, yeni dönemde oy oranını artırma imkanı yok. O yüzden ben, CHP’nin erken seçim iddialarını samimi bulmuyorum. CHP’nin erken seçim iddiası sadece 'AK Parti’yi sıkıştırır mıyız, iktidarı yorar mıyız?' yaklaşımından başka bir şey değil. Eğer bugün olmaz ya; diyelim ki AK Parti 'hadi seçime gidiyoruz' desin, ilk 'hayır' diyen parti CHP olacaktır. CHP, oyunu mu artırdı, milletvekili sayısını mı artırdı?"

Survivor Atakan ve Okay Tartışmasının perde arkası
Ayşe Hatun'dan yerim seni mesajı
Hırvat asıllı Oyuncu Alkan'dan ekranda şok sözler
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber

En Çok Okunanalar

Gündem

Türk Kozmetik Markası Dünyaca Ünlü markayı satın aldı

Gündem

Gazeteci Seyfullah Türksoy'un Hayatı

Gündem

KDY LOJİSTİK, AVRASYA'DA YILIN FİRMASI SEÇİLDİ

Gündem

Polisler Bi Anda Arabadan İndirince Şaşkına Döndüler..

Gündem

Abd'den Türkiye'ye Rest..

Gündem

Erdoğan'ın Sözünden Etkilendi Ayakta Alkışlandı..

Gündem

Türkiye'nin En Hızlısıydı Ünvanını Kaybetti.

Gündem

Trafik Polisleri Artık Araçları Çektirebilecek.

Gündem

23 Yıllık Partiden İsim Değişikliği..

Gündem

8 Balıkçıya Yasal İşlem..

Gündem

Arap Medyası Türkiye'den Asker Talebi..

Gündem

Demet Akalın Eşyalarıma Zarar Verdi Diyerek Şikayetçi Oldu..

Gündem


4 hdp'li Belediye Başkanına gözaltı

Gündem

HAKKARİ Belediye Başkanı HDP'li Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye Başkanı HDP'li İrfan Sarı, Van'ın Erciş ilçesinin Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Öte yandan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Erkeklerde Kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor

Gündem

Kozmetiğe kadınlar aylık ortalama 200-210 TL, erkekler ise 70-100 TL arasında para harcıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya Başbakanı Andrej Babis'i resmi törenle karşıladı.

Hdp Diyarbakır'da oturma eylemleri devam ediyor

Gündem

Diyarbakır'da HDP İl Binası önünde başlayan annelerin oturma eylemine her geçen gün yeni anneler, aileler katılıyor.

Hdp'li Belediyelere Kayyum atandı

Gündem

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Uraw Mavi Serum, onay aldı

Gündem

Son günlerin popüler ve etkili saç çıkarmaya yardımcı losyonu mavi serum ürününe oldukça talep olurken yüzlerce kişi de sahte ürünlerin kurbanı olmaya deva ediyor. Yeniden saçlara kavuşturan formüle ulaşmak ama kandırılmamak istiyorsanız haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

Deprem kahininden korkutan uyarı!

Gündem

Hollandalı Frank Hoogerbeets, son zamanlarda yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlendi ve deprem kahini olarak anılmaya başladı. Deprem kahini son yaptığı uyarı ile korkuttu.

Cumhurbaşkanından 15 Temmuz!a dair önemli mesajlar

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. "15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi." diyen Erdoğan, "Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı'nın kuruluşu resmen tamamlandı." ifadelerini kullandı.

Ab'den türkiye'ye Açık Tehdit

Gündem

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

İzlandalı taraftardan ağır tahrik

Gündem

Fransa'yı devireren tarihi bir başarı yakalayan A Milli Takımımız, dün bir diğer grup eleme maçı için İzlanda'ya gitti. Milli Takım kafilemize ve kaptan Emre Belözoğlu'na havaalanında büyük saygısızlık yapıldı.


Foto Galeri

Geleceğe NEFES

Terkedilmiş evlerin mükemmel fotoğrafları

Kronik Hasta / Engelli Bir Genç Olarak Deneyimlerimi Gösteren Fotoğraflar

Gerçek üstü hayvan resimleri

1900'lü yıllarda avrupa da çocuk işçiler

Doğa kategorisinde ödül almış Fotoğraflar


Video Galeri

Görme Engellilerin Rehber Köpekleri

T-70 Helikopterinin Ayrıntıları..

Yangından Kurtarılan Koala'dan Acı Haber

Lütfiye Nene'nin Drone İle İmtihanı.

Bu Köpek Paha Biçilemiyor.

Fransız Film Arşivinden Çıkan Görüntüler..