Binalı Yıldırım Canlı Yayında Projelerini anlattı

AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, NTV'de yayınlanan programda soruları yanıtladı.

Yeşilağ projesini anlatan Yıldırım, "Yeşil koridorların amacı, yeşil ile maviyi buluşturmak. Kıyılarımız var ama karşınıza birden bina çıkıyor, kesintiler bulunuyor sahilde. Denizle kuzeyi buluşturacağız. Böylece yaklaşık 6 milyon metrekare bir yeşil alan kazanıyoruz." dedi.

İstanbul'un trafik sorunuyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Binali Yıldırım, "Ben bunu söyledim, gazetenin biri dedi ki, “'Trafik sorununu çözersem bana inanmayın.' diyor. Evet aynı şeyi söylüyorum yüzde yüz trafik sorununu çözeceğim diyorsa birisi ben de diyorsam inanmayın. Bunu başaran hiçbir büyükşehir yok. Onlar hatta kısıtlama yaparak çözüm bulmaya çalışmışlar. Yasaklıyorlar, tek plaka çift plaka vesaire. Onlarda araç sayısı daha fazla bizde o kadar yok. Kişiye yüzde 3,6 ile oran İstanbul’da en yüksek. Yunanistan’da bile yüz kişiye 5 araçtan fazla düşüyor. Artmaya devam edecek ama yol olmayınca ne yapacak arabayı.

Yüzde yüz demiyoruz ama katlanılabilir bir trafik akışı olacak. Yani trafik akacak. Bir kere toplu ulaşımı arttıracağız, raylı sistemin payını arttıracağız. Şu anda 170 kilometre ortalaması da yüzde 18. İstanbul’da 15 milyonun üzerinde araçlarla seyahat var bir 15 milyonda yaya gidiyor. Bu 15 milyonun sadece yüzde 18’i kabataslak 3 milyon kadarı raylı sistemi kullanıyor. Geri kalanın bir kısmı özel aracını bir kısmı metrobüsü kullanıyor ama toplamda toplu ulaşımın payı çok düşük. Çözüm raylı sistemde. Metrolarda, hafif raylı sistemlerde, yüzeysel metrolarda. Bu çözümü gelecek 5 yıl içerisinde raylı sistemin payını yüzde 48’e çıkaracağız. Bir başka deyişle 518 kilometre toplam raylı taşıma sistemi olacak. Bugün karayolunun payının da yüzde 48’e düşmesi demek bu. Geriye kalan yüzde 4 ise deniz taşımacılığı. Bazıları deniz taşımacılığıyla İstanbul’un sorunları yüzde yüz çözülür diyorlar. Ben denizciyim ömrüm bu işlerle geçti böyle bir şey yok. Karşıdan karşıya geçişlerin sayısı belli.

Eskiden iki köprü vardı, şimdi 3 oldu, yetmedi Marmaray’ı da koyduk, Avrasya Tünelini de yaptık, 5 geçiş var. Zaten oraları insanlar kullanıyor. Diyelim Haydarpaşa’dan girip Yenikapı’dan çıkmak varken iskeleye git gemiye bin oradan Sirkeci’ye geç oradan başka bir vasıtaya bin, kim yapabilir bunu. Erişilebilirlik açısından ne kadar kuvvetlendirirseniz toplu ulaşım o kadar tercih edilir. Siz arabanızdan, evinize yakın bir metro olunca vazgeçersiniz, arabanıza o metronun gideceğiniz yere kadar gidip parklayacağınız bir alan olursa vazgeçersiniz. Bizim yapacağımız taşıma türleri arasında tam bir entegrasyon, aktarma istasyonlarda parklanma ve raylı sistemi İstanbul’un geneline yayma. Anadolu yakasında bir yere oturuyorsunuz, 5 sene içerisinde her yöne vatandaş 750 metre gittiğinde bir toplu taşıma istasyonuna varacak." cevabını verdi.

Sunucunun "'O bittiğinde derin bir oh çektim’ dediğiniz proje var mı?" sorusuna Binali Yıldırım, "Beni en çok yoran proje diye tabir edeyim Marmaray’dı. Marmaray projesinin önemli özelliği Marmaray projesi sadece toplu ulaşım projesi değil aynı zamanda bir tarih projesi. Sadece kazılardan dolayı 5.5 yıl gecikti. İnsanlar bizi acımasızca eleştirdiler ama bir yandan da İstanbul’un 2 bin 500 yıllık bilinen tarihi 8 bin 500 yıla çıktı. Eğer müsaade etseydik artık 7. yüzyıl belki milattan önceye kadar gideceklerdi arkeologlar, insaf edin dedik. 2004’te temel attık fiilen 2009’da ancak başlayabildik. Ama tabi onun bitirilme hikayesi çok farklı. O projeyi Japonlar ve Türk firmaların ortak yapımı. Onların verdiği tarihe göre 2018’de bitecekti. Ama biz Cumhuriyet’in 90.yıl dönümünde, 2013 29 Ekim’inde açtık." cevabını verdi.

ensonhaber

Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber
Pelin Batu Datça'ya yerleşiyor
Kardashian avukat olacak
Acun'un yeni sevgilisinin adı açıklad

En Çok Okunanalar

Gündem

Seyfullah Türksoy'la İpekyolu Ülke Tv'de Başlıyor

Gündem

Vatandaşı canından bezdiren çeteye suçüstü

Gündem

İyi Parti'de 150 kişi istifa etti

Gündem

Antalya'da korkutan kaza

Gündem

Kominist Başkan vatandaşı şaşırttı

Gündem

Çamlıca Camii açılış tarihi

Gündem

AYM tutuklu gazeteciler ile ilgili kararını açıkladı

Gündem

Bursa'da Efelere veda

Gündem

CHP'de aracı taşlayan kadın şoku

Gündem

Beşiktaş Belediyesinden 23 Nisan'da Çocuk Karnavalı

Gündem

Türkiye İttifakı Nedir? işte detaylar

Yaşam

Seyfullah Türksoy Kimdir?

Gündem


Şehit Volkan Demirci'nin yürek dağlayan paylaşımı

Gündem

Yüksekova ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 25 yaşındaki Uzman Çavuş Volkan Demirci'nin, Fatsa ilçesindeki baba ocağına ateş düştü.

pkk'lı teröristten HDP'nin oy vereceği parti açıklaması

Gündem

Eli kanlı Terör örgütü pkk ve İstanbul seçimlerinde CHP'ye oy vereceklerini açıkladı

Ak Parti İstanbul'a yoğun çalışma yapıyor

Gündem

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını alması ile birlikte AK Parti jet hızıyla yeni seçimin hazırlıklarına başladı. Kararın açıklanmasından sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına ‘İstanbul için seferberlik' ilan edilmesi talimatını verdi.

Erdoğan; Şifreleri Çözdük

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 75. Genel Kurulu'nda, ekonomideki gelişmelere dair önemli açıklamalar yaptı.

3 Mayıs Türkçüler günü Hakkında herşey bu haberde

Gündem

Türkçülük ve Türk Milliyetçiliği hareketinde önemli günlerden ve dönüm noktalarından birisi de 3 MAYIS 1944 Türkçülük Olaylarıdır.

Erdoğan; İstanbul'u kazanırız

Gündem

31 Mart seçimlerinin üzerinden 1 ayı aşkın bir süre geçse de süreç noktalanmadı.

Osman Sarıgün Serbest Bırakıldı

Gündem

Çubuk ilçesinde şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran grup içinde yer alan ve yumruk atan Osman Sarıgün, mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şehit Yener Kırıkcı göz yaşları ile uğurlandı

Gündem

Şehit Kırıkcı'nın cenazesinin Çubuk ilçesindeki defin işlemleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı nedeniyle bir süre ertelendi.

İmamoğlu, Belediye verilerini ne için kopyalatıyor?

Gündem

AK Parti İstanbul Milletvekili Av. Abdullah Güler Ekrem İmamoğlu'nun skandal hamlesini A Haber Canlı yayınında anlattı.

Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı

Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı. İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan Adliyesi'nden, Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasına geldi.


Foto Galeri

İsviçre'nin Kedi merdivenli evleri

Minyatür oyuncaklarla fotolar

Kırgızsitan'ın harika dağları

Başbuğ Alparslan Türkeş

Mobilyalara Karşı Muharebeyi Kaybedenler

Lodosun, Rüzgar Gibi Çıkarttığı Fotoğraf Albümü


Video Galeri

Behazt Ç Blu Tv'de başlıyor

Doğrama makinası kasaplar

Çok hızlı çalışan insanlar

Herkesin hayali olan karavan

Şaşırtan trafik kazaları

Uçuyorlar, Çıldırmış bunlar