Binalı Yıldırım Canlı Yayında Projelerini anlattı

AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, NTV'de yayınlanan programda soruları yanıtladı.

Yeşilağ projesini anlatan Yıldırım, "Yeşil koridorların amacı, yeşil ile maviyi buluşturmak. Kıyılarımız var ama karşınıza birden bina çıkıyor, kesintiler bulunuyor sahilde. Denizle kuzeyi buluşturacağız. Böylece yaklaşık 6 milyon metrekare bir yeşil alan kazanıyoruz." dedi.

İstanbul'un trafik sorunuyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Binali Yıldırım, "Ben bunu söyledim, gazetenin biri dedi ki, “'Trafik sorununu çözersem bana inanmayın.' diyor. Evet aynı şeyi söylüyorum yüzde yüz trafik sorununu çözeceğim diyorsa birisi ben de diyorsam inanmayın. Bunu başaran hiçbir büyükşehir yok. Onlar hatta kısıtlama yaparak çözüm bulmaya çalışmışlar. Yasaklıyorlar, tek plaka çift plaka vesaire. Onlarda araç sayısı daha fazla bizde o kadar yok. Kişiye yüzde 3,6 ile oran İstanbul’da en yüksek. Yunanistan’da bile yüz kişiye 5 araçtan fazla düşüyor. Artmaya devam edecek ama yol olmayınca ne yapacak arabayı.

Yüzde yüz demiyoruz ama katlanılabilir bir trafik akışı olacak. Yani trafik akacak. Bir kere toplu ulaşımı arttıracağız, raylı sistemin payını arttıracağız. Şu anda 170 kilometre ortalaması da yüzde 18. İstanbul’da 15 milyonun üzerinde araçlarla seyahat var bir 15 milyonda yaya gidiyor. Bu 15 milyonun sadece yüzde 18’i kabataslak 3 milyon kadarı raylı sistemi kullanıyor. Geri kalanın bir kısmı özel aracını bir kısmı metrobüsü kullanıyor ama toplamda toplu ulaşımın payı çok düşük. Çözüm raylı sistemde. Metrolarda, hafif raylı sistemlerde, yüzeysel metrolarda. Bu çözümü gelecek 5 yıl içerisinde raylı sistemin payını yüzde 48’e çıkaracağız. Bir başka deyişle 518 kilometre toplam raylı taşıma sistemi olacak. Bugün karayolunun payının da yüzde 48’e düşmesi demek bu. Geriye kalan yüzde 4 ise deniz taşımacılığı. Bazıları deniz taşımacılığıyla İstanbul’un sorunları yüzde yüz çözülür diyorlar. Ben denizciyim ömrüm bu işlerle geçti böyle bir şey yok. Karşıdan karşıya geçişlerin sayısı belli.

Eskiden iki köprü vardı, şimdi 3 oldu, yetmedi Marmaray’ı da koyduk, Avrasya Tünelini de yaptık, 5 geçiş var. Zaten oraları insanlar kullanıyor. Diyelim Haydarpaşa’dan girip Yenikapı’dan çıkmak varken iskeleye git gemiye bin oradan Sirkeci’ye geç oradan başka bir vasıtaya bin, kim yapabilir bunu. Erişilebilirlik açısından ne kadar kuvvetlendirirseniz toplu ulaşım o kadar tercih edilir. Siz arabanızdan, evinize yakın bir metro olunca vazgeçersiniz, arabanıza o metronun gideceğiniz yere kadar gidip parklayacağınız bir alan olursa vazgeçersiniz. Bizim yapacağımız taşıma türleri arasında tam bir entegrasyon, aktarma istasyonlarda parklanma ve raylı sistemi İstanbul’un geneline yayma. Anadolu yakasında bir yere oturuyorsunuz, 5 sene içerisinde her yöne vatandaş 750 metre gittiğinde bir toplu taşıma istasyonuna varacak." cevabını verdi.

Sunucunun "'O bittiğinde derin bir oh çektim’ dediğiniz proje var mı?" sorusuna Binali Yıldırım, "Beni en çok yoran proje diye tabir edeyim Marmaray’dı. Marmaray projesinin önemli özelliği Marmaray projesi sadece toplu ulaşım projesi değil aynı zamanda bir tarih projesi. Sadece kazılardan dolayı 5.5 yıl gecikti. İnsanlar bizi acımasızca eleştirdiler ama bir yandan da İstanbul’un 2 bin 500 yıllık bilinen tarihi 8 bin 500 yıla çıktı. Eğer müsaade etseydik artık 7. yüzyıl belki milattan önceye kadar gideceklerdi arkeologlar, insaf edin dedik. 2004’te temel attık fiilen 2009’da ancak başlayabildik. Ama tabi onun bitirilme hikayesi çok farklı. O projeyi Japonlar ve Türk firmaların ortak yapımı. Onların verdiği tarihe göre 2018’de bitecekti. Ama biz Cumhuriyet’in 90.yıl dönümünde, 2013 29 Ekim’inde açtık." cevabını verdi.

ensonhaber

Yine aşk, yine Gülben
Meral Kaplan'ın feryadı
Şenol güneş; Kazanacağımız maçı verdik
Burcu Esmersoy, çocuk istemiyor
Seda Bakan açıkladı, hamileyim
Can, Demet aşkı gerçek dedirtiler
Hadise 48 bin liraya kürk aldı

En Çok Okunanalar

Gündem

İstanbul'da 2 İlçede İstinat Duvarı Çöktü

Gündem

Hakan Bahadır Gençlerle Buluştu

Dünya

Boeing'in düşen uçakları şirkete kaybettirdi

Gündem

Bakanlık ekipleri denetimde

Gündem

İran Lideri Dış İşleri Bakanının İstifasını Reddetti

Gündem

Kılıçdaroğlu ile Akşener'in Ortak Miting Yapacağı 3 İl Belli Oldu

Gündem

YSK, Kocaman'ın İtirazını Onaylamadı

Gündem

Akdenizde Petrol Arayışına Başlanıyor

Gündem

İstiridye Mantarı Yetiştiriyorlar ve Kar Ediyorlar

Gündem

Türkiye'den Keşmir İçin İlk Açıklama

Gündem

Define Diyerek Mezarlık Kazdılar

Gündem

570 Bin Liralık Dolandırma Hikayesi

Gündem


Hakkını yediler Avni

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'ndaki Sivaslılar buluşmasında boksör Avni Yıldırım ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu; Beklediğimiz sonucu elde edeceğiz

Gündem

Star TV ekranlarında Nazlı Çelik'in sunduğu Star'da Seçim programına Kemal Kılıçdaroğlu konuk oldu

Avrupayı Asyaya Bağlayan tren yolu açıldı

Gündem

Halkalı -Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarında 2013 yılından beri süren yenileme çalışmaları tamamlandı.

Ezan okunmasın diyen Chp'li'de Taksimdeydi

Gündem

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen kadın grupları, yürüyüş düzenledi.

Kalpaklı Bahçeli fotoğrafına tık rekoru

Gündem

​​​​​​​Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ABD Başkanı Trump'ın geçen 14 Ocak'ta Türkiye ekonomisine yönelik tehdidine kendisinin tepki vermediği söylemine, yazılı açıklama yaparak tepki göstermişti.

Akşener'e HDP'den övgüler

Gündem

Meral Akşener, PKK'nın siyasi uzantısı HDP ile ittifak yapmadıklarını savunsa da HDP Iğdır adayı Yaşar Akkuş, Iğdır'da aday çıkarmayan İyi Parti'ye teşekkür etti.

Kemal Kılıçdaroğlu'na Bursa'da Şok

Gündem

Bursa'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanına gelen bir genç, HDP ile iş birliği yapıp yapmadıklarını sordu.

Chp'li Şişli Belediyesine Maaş Grevi

Gündem

Şişli Belediyesi önünde ateş yakarak açlık grevine başlayan işçiler, maaşlarının yatırılmaması nedeniyle yönetime tepki gösterdi.

Cumhur İttifakı Miting Takvimi Açıklandı

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı kapsamında ortak miting yapma kararı almışlardı.

Burhanettin Kocamaz, Aday olamayacak

Gündem

Mersin İl Seçim Kurulu, Burhanettin Kocamaz'ın yerel seçimlerde Demokrat Parti'den (DP) de belediye başkan adayı olamayacağına karar verdi. Kocamaz ile ilgili son kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek.


Foto Galeri

Mobilyalara Karşı Muharebeyi Kaybedenler

Lodosun, Rüzgar Gibi Çıkarttığı Fotoğraf Albümü

Sanatın Renk Cümbüşü Diyelim !

Sanatçıların Objektifinden 'Su Yüzeyinde'.

Özlenildiğinde Daha Güzeldir Bahar

Yaşamın Siyah Beyaz Anatomisi


Video Galeri

TRT 2 yayın hayatına başladı

Çanakkale'de Deprem Anları

Gürsel Erol Sırrı Süreyya tartışması

TBMM'de 'Fatih Bucak' tartışması!

Türk televizyonları böyle kavga görmedi

İlginç fayans döşeme